Štyri aplikácie otvorených zváracích hláv

Štyri aplikácie otvorených zváracích hláv


Otvorené zváracie hlavy sa vyznačujú flexibilitou pri zváraní rôznych priemerov a hrúbok stien trubíc a rúr. Okrem finančného hľadiska je však potrebné vziať do úvahy, že niektoré špecifické aplikácie sa jednoducho nedajú zvárať uzavretými zváracími hlavami kvôli geometrii dielov.

Prečo by ste mali používať otvorenú zváraciu hlavu?

Osobitnú pozornosť si vyžadujú rúry s hrubými stenami.

Na rozdiel od tenkostenných rúr z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa dajú spájať zváraním na tupo, rúrky z nehrdzavejúcej ocele a čiernej ocele s hrubšou stenou je potrebné pred zváraním vytvoriť úkos. Pri orbitálnom zváraní sa zvárací technológ zvyčajne rozhoduje pre úkos tvaru „J“. Počas zvárania musí byť táto zúkosovaná plocha vyplnená prídavným materiálom. Pri použití otvorenej zváracej hlavy môže byť tento proces vykonaný ďalšími funkciami, ako je kmitanie horáka a tzv. AVC (Arc Voltage Control, riadenie napätia oblúka, čo v praxi znamená udržiavanie konštantnej dĺžky oblúka).

Toto je primárna aplikácia s otvorenou hlavou. Po prvej tzv. „koreňovej“ vrstve, nasledujú ďalšie vrstvy, ktoré vyplňujú úkos prídavným materiálom. To by nebolo možné dosiahnuť so zavretou hlavou.

Zvarový kúpeľ a koreňová vrstva sú chránené ochranným plynom. Ak pracujete s otvorenou hlavou, plyn môže unikať do vzduchu. Výsledkom bude vyššia spotreba plynu, a tým aj drahšie zváranie. Preto je pre tieto spôsoby vhodná ideálna kontrola ochranného plynu pred zapálením oblúka a dofuk po zváraní.

Určite venujte pozornosť svojmu okoliu! Pri zváraní s otvorenou hlavou je dôležité zabrániť akémukoľvek vonkajšiemu rušeniu, napríklad prievanu. Môže odvádzať ochranný plyn.

Nižšie uvádzame štyri aplikácie, pre ktoré by ste sa mali rozhodnúť pre otvorené zváracie hlavy.

1. Zváracia geometria

V mnohých prípadoch nie je možné pripevniť otvorenú hlavu, pretože na jej upevnenie je potrebný presný diel obrobku 116 až 219 mm (v závislosti od modelu hlavy). Výhoda otvorenej hlavy je, že ju stačí upnúť iba na jednej strane rúry. Táto výhoda prevažuje nad skutočnosťou, že jej rotujúce rozmery sú väčšie ako rozmery uzavretej zváracej hlavy.

Zvárači čelia tejto výzve v zložitých a veľmi hustých potrubných systémoch, ktoré sú vo výrobných závodoch z dôvodu úspore priestoru čoraz bežnejšie.

Tieto potrubné systémy pozostávajú nielen z potrubia. Inštaláciu dokončuje množstvo príslušenstva, ako sú ventily, kolená, príslušenstvo atď. Otvorená hlava umožňuje ľahšie zovretie v mnohých konfiguráciách, ako sú rúrkové príruby, rúrkové kolená alebo rúrkové tvarovky.

Tieto hlavy sú navyše dizajnovo všestrannejšie. Napríklad: pri zváraní uhlov môže zvárač zmeniť sklon elektródy, aby získal zvarovú kúpeľ za dokonalých podmienok. Rovnakým spôsobom je sledovanie kvality rúr jednoduchšie s otvorenou hlavou a predstavuje tak nárast kvality.

2. Zváranie potrubí

V konkrétnom prípade opravy potrubia je dostupný voľný priestor pre prácu zvárača veľmi obmedzený. Preto je vhodnejšia otvorená zváracia hlava, pretože sa ľahšie pripevní k potrubiu a dá sa ovládať diaľkovým ovládaním. To je prospešné nielen pre pohodlie zvárača, ale aj pre jeho osobnú bezpečnosť.

3. Zváranie rúrkových výmenníkov tepla

Tento zoznam by nebol úplný bez uvedenia veľmi špecifického prípadu rúrkových výmenníkov tepla. Špeciálne otvorené zváracie hlavy - s plniacim drôtom alebo bez neho - sa používajú na zváranie tisícov rúr. Zvárač používa na zvýšenie účinnosti viac zváracích hláv súčasne. Identické zvary s dokonalou opakovateľnosťou a možnosťou sledovania výroby sú mimoriadne dôležité.

4. Opláštenie

„Opláštenie“ rúr a rúrok s veľkými priemermi je spojené s navarením vrstiev vysoko legovanej zliatiny, napríklad na čiernu oceľ. Vďaka tejto technológii sa znižuje obrusovanie vnútorných častí rúr a potrubí, čo umožňuje napríklad extrakciu oleja, ktorý prenáša častice piesku. Aj tu zvárači využívajú otvorené zváracie hlavy.


Spolu nájdeme ideálne riešenie pre váš projekt. Pre viac informácií o orbitálnych technológiách sme Vám k dispozícii.