ant.sk/rems
REMS akcia

Ako vybrať lisovačku?

Lisovacie kliešte sú jedným zo základných náradí pre inštalatérov pri montáži rozvodov vody, kúrenia či plynu. Dôvodom je, že lisovaný spoj zabezpečuje kvalitnú montáž rozvodov, dodržanie základných nárokov ako pevnosť a nepriepustnosť spoja. Zároveň sa spájanie rúr lisovaním, vyznačuje rýchlou a jednoduchou montážou, čistotou pri práci, univerzálnosťou, pri ktorej viete za použitia správnych lisovacích čeľustí využívať lisovačku na akúkoľvek montáž.

Najčastejšie sa lisovanie používa na medené, plasthliníkové, nerezové rúry a rúry z uhlíkovej ocele. Najžiadanejšie používané sú elektro-hydraulické lisovacie kliešte a najznámejšími sú výrobcovia RIDGID, REMS, Rothenberger, IVAR, VIEGA alebo Milwaukee . Dnes sú lisovačky už s množstvom funkcií, ktoré zvyšujú vás komfort pri lisovaní. Existuje tak niekoľko faktorov ako si správne vybrať správne lisovacie kliešte:

Veľká alebo mini lisovačka?

Štandardné, veľké lisovačky sú určené pre lisovanie až do Ø 110 mm. Najčastejšie však inštalatéri lisujú rozvody do veľkostí Ø 35mm. Na tieto účely sú stavané MINI lisovačky (Napríklad REMS, RIDGID). Rozdiel medzi štandardnými a MINI lisovačkami je vo váhe či výkone hydraulického piestu. Ako lisovacie kliešte pre kúrenárov, vodárov či plynárov sú ideálne MINI lisovačky

Pred výberom lisovačky je potrebné zvážiť či je pre vás dostačujúca lisovačka do Ø 35mm alebo či sa občas stretávate aj s potrebou lisovať väčšie priemery. Ak plánujete pracovať s väčšími priemermi určite si vyberte štandardnú lisovačku, zabránite tak nežiadúcim nákladom na požičiavanie ďalšieho stroja.

Sieťová alebo akumulátorová lisovačka?

Ďalším faktorom pri výbere lisovačky je jej napájanie. S akumulátorovou lisovačkou ste voľnejší v pohybe, v lisovaní v pozíciách. Dnešné lisovačky sú štandardne dodávané už s dvoma batériami, čo vám zabezpečí nepretržitý chod. Sieťová lisovačka je ideálna pre tých, ktorý lisujú takmer neustále a potrebujú spoľahlivý zdroj napájania.

Ideálnou voľbou je získanie lisovačky so sieťovým napájaním s možnosťou prechodu na akumulátor. Takýmto príkladom je lisovačka RIDGID RP 350-C, ktorá je kompatibilná s akumulátorom MAKITA. Kontaktujte nás a nájdeme pre vás ideálne riešenie.

Ako akumulátory v lisovačkách vám môžu poslúžiť aj batérie iných výrobcov. Pre lisovacie kliešte RIDGID môžete použiť akumulátory z náradie Makita. Lisovacie kliešte ROTHENBERGER sú zasa kompatibilné s náradím METABO.

Nútený spätný chod (ACC)

Ide o funkciu, ktorá sa týka priamo hydraulického pohonu piestu a jeho spätného chodu po zalisovaní. Ide o automatický spätný chod piestu na pôvodné miesto po dosiahnutí správneho zalisovania fittingu a rúry. Väčšina moderných lisovačiek túto funkciu, šetriacu piest a prevodovku lisovačky, už má.

Servisný interval lisovačky

Pravidelná kontrola je základ funkčného stroja. Poprední výrobcovia poskytujú rôzne servisné intervaly. Lisovacie kliešte REMS majú odporúčaný servisný interval stanovený na 1 rok. Lisovacie kliešte RIDGID už pravideľný servis nepotrebujú, keďže vďaka novým motorom majú zaručených viac ako 100 000 cyklov. To sú roky bez starostí.

Elektronika, ktorá zvýši komfort lisovania

Indikátor batérii, indikátor správneho upnutia čelustí, indikátor blížiaceho sa servisu, prepojenie so smartfónom sú funkcie, ktoré vám zvýšia komfort a zlepšia efektivitu práce, ak pracujete s lisovačkou denne. Preborníkom v tejto oblasti sú lisovačky RIDGID.

Správny výber lisovacích čeľustí

Lisovačka ja univerzálny nástroj na všetky použitia. Pri lisovaní je potrebné brať ohľad iba na správny výber čeľustí. Lisovacie čeľuste je potrebné vždy vyberať podľa lisovacieho systému, ktorý budete na svojej stavbe používať. Pomôckou pre vás môže byť tento zoznam. Nájdete v ňom zoznam aké čeľuste používať pri akých fittingoch.

Napriek tomu, že výrobcovia lisovacích klieští odporúčajú vždy používať čeľuste ich značky. Je možné pri veľkých lisovačkách, použiť čeľuste aj od iných značiek. Do lisu RIDGID tak viete použiť lisovacie čeľuste REMS. Pri MINI lisovačkách do 35mm takáto možnosť nie je.

Cena

Pri výbere náradia je dôležitým faktorom aj cena. Ceny elektrických lisovačiek sa pohybujú od 700 EUR až do 2500 EUR (bez DPH). Pri výbere lisovacích klieští je potrebné zohľadniť jej vlastnosti, či k nej dostanete aj čeľuste alebo koľko batérii sa v sete nachádza. Zohľadnite však aj servisné cykly, a teda či na servis lisovačky budete mať náklady každý rok alebo vôbec ako s lisovačkou RP 350-C (pri viac ako 100 000 cykloch)


Toto sú najdôležitejšie parametre, ktoré rozhodujú o tom, s akou lisovačkou budete pracovať. Výber správneho náradia je proces, kde treba zvážiť niekoľko faktorov (ako často budete s lisovačkou pracovať, aké montáže, ai.). Kontaktujte nás a naši technici vám radi pomôžu pri výbere sptávnej lisovačky. Zohľadníme všetky vaše požiadavky a poradíme pri výbere správnych klieští.


02/60 10 37 21 ant@ant.sk

Lisovacie kliešte

Obr. č. 1 - Lisovanie s lisovacími klieštami REMS

Aký je správny postup pri lisovaní?

Lisovaný spoj vzniká deformáciou fittingov, pod správnym tlakom, na medenej, oceľovej, plasthliníkovej rúre. Lisovanie je suchý proces spájania rúr, proces trvá niekoľko sekúnd a spoj je ihneď pevný s nepriepustný.
1. Narezanie rúr pomocou rezákov (meď, oceľ, INOX) alebo nožníc (plasthliník)
2. Zrazenie rezných hránodhrotovačom
3. Označenie hĺbky nasunutia tvarovky na rúre (pre kontrolu posunu po zalisovaní)
4. Nasunutie tvarovky a výber správnych čeľustí podľa použitého systému fittingov
5. Zalisovanie



Lisovacie kliešte RIDGID

Obr. č. 2 - Lisovačka RIDGID RP 350-C

Veľké porovnanie lisovačiek

Na našej predajni v Bratislave sme už niekoľko krát, porovnávali veľké lisovacie kliešte značiek RIDGID, REMS a ROTHENBERGER. Zákazníci odovzdali najviac hlasov pre najlepšiu lisovačku modelu RIDGID RP 350-C. Porovnávanými vlastnosťami boli funkcie, ergonómia, elektronika, bezpečnosť pri lisovaní, celkové pohodlie pri práci, cena a možnosti dokúpenia príslušenstva.

 
E-mail Facebook Instagram Linked In