Prečo si vybrať TIG zváranie rúr?

Prečo si vybrať TIG zváranie rúr?


Proces zvárania TIG ponúka pri zváraní rúr mnoho výhod: kompaktný a tenký zvarový spoj, úplné prevarenie a čistý proces. Orbitálne zváranie rúr metódou TIG zvyšuje produktivitu a efektivitu.

Zvarový spoj TIG zvárania má vysokú kvalitu najmä z dvoch dôvodov, a to povrchovej úpravy a čistoty zvaru. To sa stáva kritickým najmä vtedy, keď si to konkrétne zváranie vyžaduje pre použitie v farmaceutickom, potravinárskom, mliekarenskom a leteckom priemysle.

Výhody TIG zvárania

Zváranie TIG sa môže použiť na montáž výrobných liniek, ako aj na opravy a iné aplikácie v teréne. Hlavné výhody procesu TIG zvárania rúr sa týkajú vysokej spoľahlivosti a kvality zvaru, to však nie je všetko.

 • V závislosti od konečnej aplikácie sa môže využiť TIG zvárací proces s prídavným drôtom alebo bez prídavného drôtu.

 • Pri TIG zváraní sa netvoria žiadne zváracie výpary alebo usadeniny.

 • TIG metódou sa môže zvárať väčšina kovov, dokonca aj heterogénne základné materiály: nehrdzavejúca oceľ (TIG metódou je možné zvárať nerezové rúry) titán, horčík, hliník a meď.

 • TIG zváranie je stabilný proces a dá sa automatizovať zváracími strojmi a aplikovať vo všetkých polohách zvárania.

 • Pri používaní orbitálnej zváračky TIG sú chyby zvarov veľmi zriedkavé a zvary sú vysoko kvalitné.

Nevýhody TIG zvárania

Zariadenia na zváranie rúr metódou TIG predstavujú vyššiu vstupnú investíciu v porovnaní s metódou MIG / MAG, ale výsledok zvárania má vynikajúcu kvalitu.

 • Vyššia vstupná investícia v porovnaní s inými metódami. Prečo investovať do orbitálnej zváračky sa dočítate v našom článku.

 • Proces TIG zvárania môže trvať dlhšie ako zváranie inými metódami.

 • Metóda TIG zvárania si môže vyžadovať čistejšie prostredie.

Materiály a spotrebný materiál

PLYNY

Ochranné plyny chránia zvarový spoj a kov, ktorý sa prenáša oblúkom z okolitého vzduchu (čo je 21% kyslíka, 78% dusíka, 1% iných plynov a vlhkosť). Najbežnejším ochranným plynom je argón, ktorý napomáha zapaľovaniu oblúka a jeho stabilite. Niekedy sú rôzne plyny zmiešané v závislosti od hrúbky steny, požadovaného tepla a zliatiny.

ELEKTRÓDY

V minulosti sa na zváranie TIG často používali elektródy s volfrám-tóriom, avšak tórium predstavuje riziko z hľadiska rádioaktívnych izotopov. To môže tiež predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie pri brúsení volfrámu. Dnes väčšina zváračov pri zváraní rúr používa volfrámové elektródy na báze céru alebo lantánu, aby sa zabránilo riziku rádioaktivity.

PRÍDAVNÝ DRÔT

Zváranie rúr z nerezovej ocele s hrúbkou steny do 3 mm si nevyžaduje prídavný drôt. Prídavný materiál môže byť potrebný na niektoré exotické zliatiny a na aplikácie na hrubších stenách.

Prídavný drôt môže byť použitý, ak:

 • sa zvárajú niektoré zliatiny s vysokou odolnosťou voči korózii;
 • hrubšia stena si vyžaduje úkos;
 • sa spájajú rôzne druhy zliatin;
 • ak sa počas zvárania mení štruktúra zliatiny;


Ako vidíte, zváranie rúr TIG metódou sa používa, ak je potrebná vysoká kvalita zvaru s úplným prevarením. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť vysokú úroveň bezpečnosti a viac záruk počas zvárania koreňa, kde je potrebné dokonalé prevarenie.

Pre viac informácií neváhajte kontaktovať ant s.r.o. a naši vyškolení technici Vám poradia ako zefektívniť plnenie vášho projektu.

tig zvar
axxair zvaracka

5 dôvodov prečo investovať do automatizovanej orbitálnej zváračky TIG

Prečítajte si článok s 5 dôvodmi prečo investovať do automatizovanej orbitálnej zváračky TIG

Prejsť na článokaxxair zvaracka

Orbitálne zváračky AXXAIR

Sortiment orbitálnych zváračiek na nerezové rúry

Prejsť na zváračky