Budú mať plasty zelenú pri výstavbe v budúcnosti?
Dobre fungujúca stavba musí mať veľmi spoľahlivo vyriešené rozvody vody, kúrenia, vzduchotechniky, klimatizácie aj kanalizácie. Nároky aj štandardy sa neustále zvyšujú. Ako si v tejto oblasti vedú moderné materiály?
Plastové potrubia pre svoje výborné vlastnosti už desaťročia úspešne vytláčajú kovové potrubia z typických aplikácii rozvodov vody, plynu a iných médií. Vysoké nároky dnešnej doby na kvalitu, bezpečnosť, životnosť, efektivitu montáže, hygienické požiadavky a v neposlednom rade na cenu dáva predpoklady na ďalší rozvoj a uplatňovanie plastov v stavebníctve a všetkých odvetviach priemyslu.
Prečo plasty?
Za dobré vlastnosti plastových potrubí sa považuje najmä jednoduchá montáž, flexibilita, dlhá životnosť, odolnosť voči korózii a chemikáliám, tvarová prispôsobivosť, nízka hmotnosť aj nízka cena. K jednoduchej údržbe prispieva aj odolnosť voči usadeninám a jednoduchá práca s plastom pri prerábkach a opravách potrubí.
Naproti tomu nevýhody ako vyššiu tepelnú roztiažnosť alebo relatívne nižšiu mechanickú a tepelnú odolnosť materiálu sa snažia výrobcovia kompenzovať vývojom nových vylepšených materiálov alebo kombináciou viacerých vrstiev plastových a kovových materiálov.
A darí sa im. Každoročne je na výstavách prezentované veľké množstvo inovácií potrubných systémov a na trhu rastie pomer aj množstvo aplikácií v prospech plastov. Zdá sa, že v budúcnosti budú ešte na mieste otázky deklarovaných životností plastov a následnej recyklácie plastov, v čom tiež zažívame v súčasnej dobe veľkú požiadavku aj veľké pokroky.
Metódy spájania plastových potrubí
V praxi sa používa niekoľko spôsobov spájanie plastového potrubia. Či už jednoduché zasunutie (hrdlový spoj), zváranie, mechanický skrutkovací spoj alebo zalisovanie plastovej trubky do kovovej tvarovky, všetky metódy podliehajú normám a vysokým nárokom na spoľahlivosť.
Zváranie sa javí ako veľmi efektívna technológia. Voľba metódy zvárania závisí od typu materiálu, priemeru potrubia, hrúbky steny, ale aj od rozsahu a veľkosti stavby či prístupu v nedostupných miestach. V rôznych situáciách sa javia efektívnejšie zváranie elektrotvarovkou, polyfúzne zváranie, zváranie na tupo alebo zváranie horúcim vzduchom a prídavným materiálom.
Jedným z technologických lídrov a výrobcov zváračiek na plasty je nemecká spoločnosť Hürner Schweißtechnik GmbH. Vďaka veľkému úsiliu v oblasti vývoja a inovácií dodáva svojím zákazníkom na celom svete široké portfólio najmodernejších zváračiek na plasty a súčasne pomáha formovať najnovšie trendy vo zváraní plastov.
Zváranie elektotvarovkou