Ako vybrať lisovačku?

Lisovačky sú jedným zo základných náradí pre inštalatérov pri montáži rozvodov vody, kúrenia či plynu. Dôvodom je, že lisovaný spoj zabezpečuje kvalitnú montáž rozvodov, dodržanie základných nárokov ako pevnosť a nepriepustnosť spoja. Zároveň sa spájanie rúr lisovaním vyznačuje rýchlou a jednoduchou montážou, čistotou pri práci, univerzálnosťou, pri ktorej viete za použitia správnych lisovacích čeľustí využívať lisovačku na akúkoľvek montáž.

Najčastejšie sa lisuje meď, plasthlinník, nerez a rúrky z uhlíkovej ocele. Najžiadanejšie používané sú elektro-hydraulické lisovacie kliešte a najznámejšími sú napríklad výrobcovia RIDGID, REMS, Rothenberger, KLAUKE alebo VIEGA. Dnes sú lisovačky sofistikovaný nástroj s množstvom funkcií, ktoré zvyšujú komfort a kvalitu lisovania. Existuje niekoľko dôležitých hľadísk, podľa ktorých si správne vybrať lisovacie kliešte:

Veľká alebo mini lisovačka?

Štandardné veľké lisovačky sú určené pre lisovanie všetkých priemerov až do Ø 110 mm. Najčastejšie však inštalatéri lisujú rozvody do veľkostí Ø 35mm. Na tieto účely sú stavané MINI lisovačky (Napríklad REMS, RIDGID). Rozdiel medzi štandardnými a MINI lisovačkami je v hmotnosti či výkone hydraulického piestu. Výhodou MINI lisovačiek je hlavne hmotnosť a lepšia dostupnosť v stiestených priestoroch.

Pred výberom lisovačky je potrebné zvážiť, či je pre vás dostačujúca lisovačka do Ø 35mm alebo či sa občas stretávate aj s potrebou lisovať väčšie priemery. Ak plánujete pracovať s väčšími priemermi, určite si vyberte štandardnú lisovačku, zabránite tak nežiadúcim nákladom na požičiavanie ďalšieho stroja.

Sieťová alebo akumulátorová lisovačka?

Ďalším faktorom pri výbere lisovačky je jej napájanie. S akumulátorovou lisovačkou ste voľnejší v pohybe, v lisovaní v pozíciách. Dnešné lisovačky sú štandardne dodávané už s dvoma batériami, čo vám zabezpečí nepretržitý chod. Sieťová lisovačka je ideálna pre tých, ktorí lisujú takmer neustále a potrebujú spoľahlivý zdroj napájania.

Pre mnohých je získanie lisovačky so sieťovým napájaním s možnosťou prechodu na akumulátor. Kontaktujte nás a nájdeme pre vás ideálne riešenie.

Ako akumulátory v lisovačkách vám môžu poslúžiť aj batérie iných výrobcov. Pre lisovacie kliešte RIDGID môžete použiť akumulátory z náradia Makita. Lisovacie kliešte ROTHENBERGER sú zasa kompatibilné s náradím METABO.

Nútený spätný chod (ACC)

Ide o funkciu, ktorá sa týka priamo hydraulického pohonu piestu a jeho spätného chodu po zalisovaní. Ide o automatický spätný chod piestu na pôvodné miesto po dosiahnutí správneho zalisovania fittingu a rúry. Väčšina moderných lisovačiek túto funkciu, šetriacu piest a prevodovku lisovačky, už má.

Servisný interval lisovačky

Pravidelná kontrola je základ funkčného stroja. Poprední výrobcovia poskytujú rôzne servisné intervaly. Lisovacie kliešte REMS majú odporúčaný servisný interval stanovený na 1 rok. Lisovacie kliešte RIDGID majú stanovený servis až po 42 000 zalisovaniach, čo môže byť pre bežného inštalatéra aj niekoľko rokov bez starostí.

Elektronika, ktorá zvýši komfort lisovania

Indikátor akumulátoru, indikátor správneho upnutia čelustí, indikátor blížiaceho sa servisu, prepojenie so smartfónom sú funkcie, ktoré vám zvýšia komfort a zlepšia efektivitu práce, ak pracujete s lisovačkou denne. Preborníkom v tejto oblasti sú lisovačky RIDGID.

Správny výber lisovacích čeľustí

Lisovačka ja univerzálny nástroj na všetky použitia. Pri lisovaní je potrebné brať ohľad iba na správny výber čeľustí. Lisovacie čeľuste je potrebné vždy vyberať podľa lisovacieho systému, ktorý budete na svojej stavbe používať. Pomôckou pre vás môže byť tento zoznam, v ktorom nájdete aké čeľuste používať pri akých fittingoch.

Napriek tomu, že výrobcovia lisovacích klieští odporúčajú vždy používať čeľuste ich značky, je možné pri veľkých lisovačkách, použiť čeľuste aj od iných značiek. Do lisu RIDGID tak viete použiť lisovacie čeľuste REMS. Pri MINI lisovačkách do 35mm takáto možnosť nie je.

Cena

Pri výbere náradia je dôležitým faktorom aj cena. Ceny elektrických a elektrohydraulických lisovačiek sa pohybujú od 600 EUR až do 1500 EUR (bez DPH). Pri výbere lisovacích klieští je potrebné zohľadniť ich vlastnosti, či k nim dostanete aj čeľuste alebo koľko batérii sa v sete nachádza. Pýtajte sa však aj na servisné intervaly a teda ako často budete mať dodatočné náklady na údržbu lisovačky (napr. po 42 000 cykloch).


Ak ste posúdili najdôležitejšie hľadiská, držíme vám palce v správnom výbere lisovačky. Dobré náradie je základom úspechu profesionála. Ak si nie ste istý a chcete si náradie pred kúpou chytiť do ruky, alebo prekonzultovať detaily a možnosti, kontaktujte nás. Naši technici vám radi pomôžu. 02/60 10 37 21 ant@ant.sk

Lisovacie kliešte

Obr. č. 1 - Lisovanie s lisovacími klieštami REMS

Aký je správny postup pri lisovaní?

Lisovaný spoj vzniká deformáciou fittingov, pod správnym tlakom, na medenej, oceľovej, plasthliníkovej rúre. Lisovanie je suchý proces spájania rúr, proces trvá niekoľko sekúnd a spoj je ihneď pevný s nepriepustný.
1. Narezanie rúr pomocou rezákov (meď, oceľ, INOX) alebo nožníc (plasthliník)
2. Zrazenie rezných hrán odhrotovačom
3. Označenie hĺbky nasunutia tvarovky na rúre (pre kontrolu posunu po zalisovaní)
4. Nasunutie tvarovky a výber správnych čeľustí podľa použitého systému fittingov
5. ZalisovanieLisovacie kliešte RIDGID

Obr. č. 2 - Lisovačka RIDGID RP 340-C

Veľké porovnanie lisovačiek

Na našej predajni v Bratislave sme už niekoľko krát, porovnávali veľké lisovacie kliešte značiek RIDGID, REMS a ROTHENBERGER. Zákazníci odovzdali najviac hlasov pre najlepšiu lisovačku modelu RIDGID RP 340-C. Porovnávanými vlastnosťami boli funkcie, ergonómia, elektronika, bezpečnosť pri lisovaní, celkové pohodlie pri práci, cena a možnosti dokúpenia príslušenstva.

Pozrite si najžiadanejšie lisovacie kliešte: