Ako si vybrať správne káblové oká?

Výber káblových ôk pre všetky druhy aplikácií v elektrotechnickom sektore je extrémne široký a môže sa ľahko skomplikovať. Správne rozhodnutie môže byť ťažšie, ako si myslíme. Výber správneho káblového oka je však nevyhnutný na zabezpečenie čistého a bezpečného výsledku krimpovania.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka


Káblové oká pre medené vodiče, spojené s vodičom takzvaným tvarovaním za studena, sú jedny z najbežnejších konektorov v elektrotechnike.

Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť do troch skupín:

  • Kompresné káblové oká podľa DIN 46235
  • Rúrkové káblové oká ako komerčne dostupné štandardné verzie
  • Nespájkované svorky podľa DIN 46234

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka

Kábel a káblové oko: Dokonalá zhoda

Výber správneho káblového oka závisí od triedy vodičov. Ako príklad sú pre káble podľa DIN EN 60228 k dispozícii nasledujúce typy káblových ôk:

  • Trieda 1, 2, 5 a 6 vodičov: kompresné káblové oká podľa DIN 46235
  • Vodiče triedy 2: štandardné typové rúrkové káblové oká
  • Trieda 2, 5 a 6 vodičov: nespájkované koncovky podľa DIN 46234

Na zaistenie bezpečného lisovania vodičov pomocou kompresných káblových ôk podľa DIN sa v norme odporúčajú lisovacie nástroje s kódovanými matricami podľa DIN 48083-4. Pre rúrkové káblové oká je potrebné dodržiavať požiadavky príslušného výrobcu.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka

Kvalita a odolnosť: Test nikdy neklame

Normy platia aj pre elektrické a mechanické vlastnosti káblových ôk. V tomto konkrétnom prípade platí medzinárodná norma IEC 61238-1 časť 1. Tá určuje testy, ktoré musí splniť elektrické pripojenie, aby sa zaistila dlhodobá bezpečná prevádzka pri zamýšľanom použití. Na tento účel sa elektrické spojenia musia podrobiť rôznym testom. To zahŕňa test elektrickej odolnosti spolu s testom mechanického napätia. Skúšobný cyklus simuluje praktickú aplikáciu v tomto teste.

Elektrika sa používa na zahriatie prípojky 1000x na cca. 120 °C, s cieľom vyvolať umelé starnutie. Medzi testami sa v pravidelných intervaloch kontroluje prechodový odpor. Vykoná sa aj šesť vysokoprúdových testov, pri ktorých sa vodič zahreje na cca. 250°C za jednu sekundu vďaka skratu. Tento vysokoprúdový test sa vyžaduje, ak je potrebné otestovať konektor, aby sa skontrolovalo, či je chránený proti skratu. Týmto testom prešiel aj spojovací materiál Klauke. Krimpovacie spojenie prejde testom, ak prechodový odpor zostane konštantný.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka


Výrobcovia sú zodpovední za zaručenie bezpečnosti pripojení. Vďaka týmto dodatočným testom, ktoré sa vykonávajú, si môžete byť istí, že náš spojovací materiál spĺňa najvyššie nároky. Okrem toho je značná časť našich materiálov testovaná a certifikovaná UL. Je to užitočné najmä vtedy, keď sa riadiace skrine majú dodať napríklad do Severnej Ameriky.

Na kvalitu našich produktov však kladieme aj ďalšie požiadavky, ktoré presahujú tieto štandardné požiadavky. Káblové oká vyrobené spoločnosťou Klauke sú žíhané ako súčasť dodatočnej výrobnej fázy. To znamená, že môžeme znížiť akékoľvek stvrdnutie a napätie v materiáli, ako aj znížiť riziko zlomenia počas krimpovania.

Kvalita našich káblových ôk je zrejmá už z ich vizuálnych vlastností. Výroba bez otrepov a rovnomerné zalisovanie sú znakmi vysokokvalitného produktu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o produktoch, riešeniach a službách Klauke, kontaktujte nás na 02/60 10 37 21 alebo píšte na ant@ant.sk.

Ak by ste chceli byť informovaní o Klauke inováciách, aktualizáciách produktov a trendoch v odvetví, prihláste sa na odber noviniek.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka
Klauke Slovensko - krimpovačky, dierovače a nožnice na káble

Viac o Klauke

Značka Klauke je po celom svete preslávená svojou vysoko kvalitnou technológiou spájania elektrických rozvodov, nástrojmi na krimpovanie, rezanie a dierovanie.

Krimpovačky
Nožnice na strihanie káblov
Dierovače otvorov do plechov
VDE ručné náradie
Spojovací materiál

Klauke spojovací materiál pre elektrikárov

Kontaktujte nás

Autorizovaný distribútor pre Slovenskú republiku ant s.r.o.. Kontaktujte nás a poradíme vám s výberom krimpovačky, nožníc, dierovačov či spojovacieho materiálu Klauke.

ant s.r.o.
Potrubárske a inštalatérske náradie


Staré grunty 17/a, 841 04 Bratislava
0945 458 824
ant@ant.sk